فیلر چیست

در این مقاله به بررسی انواع فیلر ها خواهیم پرداخت. فیلر یعنی پر کننده. فیلرها یا ژل‌ها موادی هستند که در داخل پوست تزریق می‌شوند و دو کار اصلی انجام می‌دهند:
اول اینکه به پوست حجم و شکل می‌دهند (به عنوان مثال با افزایش سن بافت‌های زیر پوستی تجزیه و از حجم پوست کم می‌شود و در این حالت می‌توان با تزریق ژل حجم از دست رفته را جبران کرد).
دوم اینکه می‌توانند از شدت و عمق چین‌ها بکاهند (به عنوان مثال خطوط خنده با افزایش سن عمق بیشتری پیدا می‌کنند و به صورت،حالتی درمانده و خسته می‌دهند.با تزریق فیلر می‌توان از عمق این چین‌ها کم کرد).

دسته‌بندی فیلرها

می‌توانیم فیلرها را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:

 • فیلرهای آماده

  این نوع ژل‌ها به‌صورت سرنگ‌های آماده تزریق موجود هستند و انواع و قیمت‌های مختلفی دارند.
  معروف‌ترین فیلرهای آماده، اسیدهای هیالورونیک هستند.

 • چربی

  چربی هم نوعی فیلر است. چربی از بدن خود شما تهیه می‌شود. به عبارت دیگر بخشی از بافت و سلول‌های چربی باسن یا شکم تحت شرایط خاص بیرون آورده و در پوست صورت تزریق می‌شود.

  حتما فکر می‌کنید که چون چربی از بدن خود شما تهیه می‌شود، کیفیت بهتری دارد و ماندگارتر است و تزریق آن عوارض کمتری دارد، اما راستش چنین نیست. چربی تزریق شده در حقیقت مثل بافتی رفتار می‌کند که پیوند زده شده است.

  ممکن است این پیوند بگیرد و در این صورت ماندگاری خوبی دارد و ممکن است سلول‌های چربی در محل جدید زنده نمانند و تأثیر تزریق چربی زود از بین برود. بنابراین برای حجم‌های کم به نظر می‌رسد که فیلرهای آماده بهتر و مؤثرتر عمل کنند.

  تزریق ژل از جمله رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای جوانسازی پوست صورت و برخی دیگر از مناطق بدن (مانند پشت دست‌ها) است، چراکه به‌سرعت اثر خودش را نشان می‌دهد و عوارض کمی هم دارد. در این بخش می‌خواهیم شما را با انواع آنها آشنا کنیم.